Kiedy nadchodzi lato, wiele osób decyduje się spędzić wiele godzin na słońcu, aby uzyskać jak najbardziej opaloną skórę. Jednak przebywanie na słońcu przez tak długi czas powoduje szereg zmian i uszkodzeń skóry, które należy wziąć pod uwagę.
Ważne jest, aby wiedzieć, jak opalać się przez odpowiednią ilość czasu i jak chronić skórę przed promieniami ultrafioletowymi.
Ekspozycja na słońce – co to jest promieniowanie słoneczne?
Promienie słoneczne składają się z promieniowania widzialnego i niewidzialnego. Promienie ultrafioletowe B są obecne w promieniowaniu niewidzialnym i są odpowiedzialne za większość uszkodzeń skóry.
W miesiącach letnich te promienie ultrafioletowe B są znacznie bardziej szkodliwe i niebezpieczne dla skóry, dlatego ważne jest, aby podjąć jak najwięcej środków ostrożności. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowe omówienie najczęstszych zmian skórnych i sposobów ich leczenia.
Oparzenia słoneczne spowodowane zbyt długim opalaniem się
Ten rodzaj oparzeń jest powodowany przez promienie ultrafioletowe typu B. Są one spowodowane długotrwałym przebywaniem na słońcu, co powoduje uszkodzenie samej skóry. Jeśli chodzi o objawy oparzeń słonecznych, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie.
- Zaczerwienienie skóry.
- Pojawienie się małych pęcherzyków.
- Tworzenie się obrzęków.
- W najpoważniejszych przypadkach może wystąpić wysoka gorączka, zmęczenie, bóle głowy i mdłości.
Objawy te pojawiają się kilka godzin po zbyt intensywnym opalaniu. W miarę upływu dni skóra poddawana jest procesowi złuszczania, który umożliwia jej doskonałe gojenie.
Starzenie się skóry przez zbyt długie opalanie się
Ciągłe uszkodzenia skóry mogą powodować jej starzenie się znacznie wcześniej niż się spodziewamy. Udowodniono, że nadmierne opalanie powoduje przedwczesne pojawienie się zmarszczek i plam na całej skórze. Osoba, która zbyt często się opala, starzeje się znacznie wcześniej niż osoba, która chroni skórę przed promieniami słonecznymi.
Opalanie się a nowotwór skóry
Długotrwałe i nadmierne opalanie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry w przyszłości. Szacuje się, że zdecydowana większość raków skóry występuje w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak twarz, ramiona i szyja. Istnieje kilka rodzajów raka skóry.
- Czerniak jest najrzadziej występującym spośród wszystkich nowotworów skóry, chociaż w ostatnich latach odnotowuje się wzrost liczby zachorowań. Występuje częściej u osób o jasnej karnacji, które w dzieciństwie często ulegały poparzeniom.
- Nowotwór kolczystokomórkowy stanowi 20% nowotworów skóry. W większości przypadków jest ona spowodowana nadmiernym korzystaniem z solarium lub promieniowaniem UVA.
- Nowotwór podstawnokomórkowy jest obecnie najczęstszym nowotworem skóry. Prawie 80% osób cierpiących na nowotwory skóry jest spowodowanych rakiem podstawnokomórkowym.
Reakcje alergiczne na zbyt długą ekspozycję na słońce
Możliwe jest wystąpienie reakcji alergicznej skóry w wyniku długotrwałego przebywania na słońcu. Reakcje te charakteryzują się występowaniem wysypki i czerwonych plam. Reakcje te mogą być łagodne i ustąpić samoistnie po kilku dniach lub mogą być bardziej nasilone i wymagać leczenia kremem kortykosteroidowym.
Więcej artykułów o pięknie i zdrowiu, znajdziesz w serwisie Beautie.
Rogowacenia słoneczne przez opalanie
Jest to seria zmian na skórze, które mogą prowadzić do powstania raka skóry. Pojawiają się one zwykle po 40. roku życia u osób, które dużo przebywały na słońcu.
Zmiany te występują głównie na takich obszarach, jak twarz i skóra głowy. Problem z rogowaceniem polega na tym, że jest ono często mylone z brodawkami i nie przywiązuje się do niego należytej wagi.