Eksperci twierdzą, że nie istnieją metody, które – poprzez samą obserwację – pomogą wykryć i sklasyfikować żywność zawierającą nadmiar pestycydów i substancji toksycznych; oto jednak kilka wskazówek, które mogą Ci się bardzo przydać.
Doskonałe owoce i warzywa
Zazwyczaj, gdy wybieramy się do marketów, pierwsze co przykuwa naszą uwagę to te owoce i warzywa, które są jaskrawo kolorowe i błyszczące. W tych przypadkach, aby osiągnąć takie rezultaty, najprawdopodobniej zastosowano duże ilości pestycydów. Dlatego jeśli często spożywamy tego typu produkty, zaleca się mycie ich pod bieżącą wodą. W ten sposób wyeliminujesz ewentualne mikroorganizmy i pozostałości pestycydów.
W przypadku supermarketów, jednym ze sposobów na rozróżnienie warzyw i owoców uprawianych z użyciem (lub bez) pestycydów jest sprawdzenie etykiet na opakowaniach. Jeśli żywność ma pieczęć poświadczającą, że jest organiczna, to znaczy, że nie była opryskiwana chemikaliami. W rzeczywistości takie produkty są droższe w uprawie, ponieważ wiążą się z szeregiem procedur i certyfikatów, które musi podjąć rolnik.
Niebezpieczne znaki
Pamiętajmy o tym, że pestycydy i toksyny rozpylane na owocach i warzywach osadzają się – przede wszystkim – na warstwie zewnętrznej; dlatego grubość skórki może stanowić naturalną barierę, która w niektórych przypadkach mogłaby zapobiec przenikaniu chemikaliów do miąższu. Oznacza to na przykład, że owoc taki jak melon (którego skórka jest dość twarda) ma bardziej chroniony miąższ w porównaniu z jabłkiem (którego skórka jest bardzo cienka) czy truskawkami.
W przypadku warzyw, jeśli przetrzemy wilgotną szmatką żywność taką jak chińska cebula, możemy wykryć niebieskie zabarwienie, które świadczy o obecności substancji chemicznych.
Natomiast w warzywach takich jak brokuły warto dokładnie przyjrzeć się główce (charakteryzującej się kwiatowym kształtem) i stwierdzić, czy są na niej ślady niebiesko-zielonego barwnika, który świadczyłby o obecności fungicydów.
To samo dotyczy zielonych warzyw liściastych, takich jak szpinak. Spróbuj tego testu: przejedź palcami po główce zielonego warzywa liściastego, aby sprawdzić, czy nie ma w nim śladów niebiesko-zielonego pigmentu.
Co zatem powinniśmy zrobić my, jako konsumenci? Aby usunąć pestycydy w takich przypadkach, warto umyć owoce i warzywa pod bieżącą wodą. Inną opcją jest zmieszanie wody z sodą oczyszczoną (1 łyżeczka na filiżankę wody) i pozostawienie owoców lub warzyw na 15 minut przed płukaniem. Jeśli będziesz przestrzegać tych zaleceń, prawdopodobnie zmniejszysz możliwość spożycia żywności z nadmiarem pestycydów.
Jeśli chcesz poznać więcej podobnych wskazówek dotyczących zdrowej diety i zdrowego trybu życia, koniecznie zajrzyj na portal http://prodieta.pl