Nie ma instrukcji obsługi bycia mamą. Wszystkie nowe matki, nie zdając sobie z tego sprawy, wchodzą w nieznany im wszechświat i starają się postępować jak najlepiej, często zgodnie z sercem i intuicją. Prawda jest taka, że każdy musi przeżyć doświadczenie i uczyć się na własnych błędach. Warto jednak wymienić 5 najczęstszych błędów, jakie popełniają kobiety przy pierwszym dziecku:
1. Nie sterylizuj wszystkiego.
Ważne jest, aby rzeczy dziecka były zawsze czyste, ale nie trzeba mieć obsesji na punkcie skrajnej czystości. Warto mieć na uwadze, że niewielka liczba bakterii jest niezbędna do rozwoju sił obronnych dziecka i nie spowoduje żadnej infekcji. Zaleca się jedynie sterylizację narzędzi, które dotykają dziecka w pierwszych trzech miesiącach lub gdy noworodki są wcześniakami. Dbaj o swoje dziecko, ale nie przesadzaj, chodzi o to, żeby cieszyć się tym procesem, a nie cierpieć.
2. Nie budź dziecka do karmienia.
Nie jest to konieczne, ponieważ dzieci budzą się same, gdy poczują głód i zwykle będą się budzić co 3 godziny. Pozwól mu spać. Dziecko będzie jadło, gdy będzie głodne i spało, gdy będzie senny, więc nie rozpaczaj.
3. Nie zapominaj o higienie jamy ustnej.
To kolejny częsty błąd wśród nowych matek. Mimo że niemowlęta nie mają zębów, warto czyścić ich dziąsła mokrym gazikiem, aby utrzymać jamę ustną w czystości. Szczoteczka do zębów jest niezbędna dopiero od pierwszego roku życia. W http://www.migdalki.pl dowiesz się, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej i leczenie innych chorób.
4. Nie marnuj godzin snu dziecka na własny odpoczynek.
Ta wskazówka idzie w parze z nie budzeniem dziecka do jedzenia. Wiele mam kończy na sprzątaniu domu lub robieniu rzeczy, które muszą zrobić, gdy dziecko śpi. Najlepiej samemu się wyspać. Szacuje się, że nowe mamy tracą od 400 do 750 godzin snu w pierwszym roku życia dziecka. Znowu chodzi o to, żeby cieszyć się tym nowym doświadczeniem. To będzie męczący czas i choć gratyfikacja z posiadania dziecka będzie tego warta, wykorzystaj czas odpoczynku dziecka.
5. Nie zawsze należy opatulać dziecko.
Bardzo często zdarza się, że mamy zawsze dbają o to, aby ich maluchom nie było zimno, ale prawda jest taka, że niemowlęta potrzebują tylko nieco więcej ciepła niż dorośli. Lubią też przebywać w cieńszym ubraniu, gdy temperatura wynosi od 20 do 22 stopni Celsjusza. Oczywiście, jeśli ich małe rączki i stópki są zimne, a nawet trochę fioletowe, trzeba im zapewnić ciepło. Jednak zbyt duża ilość ciepła jest bardzo szkodliwa. Pamiętaj o czymś bardzo ważnym: wszystko z umiarem i nic w nadmiarze, jeśli będziesz o tym pamiętać, błędy świeżo upieczonej mamy nie będą w stanie cię zdołować.