Rak jelita grubego to jedna z najczęstszych chorób nowotworowych występujących w Polsce. Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, tak i tu podstawą skutecznego leczenia jest szybkie rozpoznanie problemu. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tej choroby?
Rak jelita grubego – skąd biorą się problemy?
Jakie są najczęstsze przyczyny rozwoju choroby? Rak jelita grubego może zaatakować każdego, warto jednak zwrócić uwagę na te czynniki, które znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Kluczowe znaczenie ma tu styl życia, a przede wszystkim dieta. Jak wynika z badań, aż 70% pacjentów walczących z rakiem jelita grubego odżywiało się w nieprawidłowy sposób. Jakie są najczęstsze błędy? Nadmierne spożycie tłuszczów oraz czerwonego mięsa, czemu zwykle towarzyszy zbyt mała ilość warzyw i owoców w diecie. Ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest większe u osób pijących alkohol oraz u tych, którzy mają problemy ze zbędnymi kilogramami. Warto zatem jeść zdrowo i dbać o wagę. To podstawa, na której opiera się profilaktyka raka jelita grubego. Warto też zwracać uwagę na ogólny stan zdrowia. Wiadomo już, że niektóre choroby sprzyjają problemom z jelitem grubym, zatem osoby cierpiące z powodu cukrzycy czy chorób zapalnych jelit powinny zwracać większa uwagę na jelito grube i regularnie wykonywać badania.
Jak w porę rozpoznać raka jelita grubego?
Niestety, rozpoznanie w porę raka jelita grubego może być sporym problemem. To jedna z tych chorób, które mogą się rozwijać przez długi czas i nie dawać żadnych objawów. Pierwsze symptomy choroby pojawiają się zwykle w chwili, gdy guz ma już spore rozmiary. Krwawienie z przewodu pokarmowego, bóle brzucha oraz spadek masy ciała – oto najbardziej charakterystyczne objawy tej choroby. W przypadku ich pojawienia się, należy szybko zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania. Podstawa to kolonoskopia, USG brzucha oraz tomografia komputerowa.
Jak wygląda leczenie raka jelita grubego?
Leczenie raka jelita grubego polega na usunięciu guza wraz z sąsiadującymi węzłami chłonnymi. W niektórych przypadkach przed taką operacją stosowana jest chemioterapia lub radioterapia. W przypadku guzów nieoperacyjnych, stosowana jest chemioterapia lub metoda laserowa. Warto tu zaznaczyć, że skuteczność leczenia uzależniona jest od stopnia rozwoju choroby, zatem im prędzej zgłosimy się z niepokojącymi objawami do lekarza, tym większa szansa na skuteczne rozprawienie się z rakiem.
Ten artykuł współtworzyliśmy z redaktorami portalu www.jaworznoinfo.pl. Zobacz, co ciekawego oferuje ta nietuzinkowa witryna.