W obrębie psychologii istnieje szereg strategii, do których często uciekają się specjaliści, aby wyleczyć depresję. Do najczęściej stosowanych terapii należą.
Terapia poznawcza
Centralną ideą tego leczenia jest to, że nasze myśli mogą wpływać na nasze emocje. Czyli jeśli np. będziemy szukać pozytywnych stron naszych doświadczeń, to łatwiej będzie nam poczuć się dobrze, niż jeśli przeciwnie, skupimy się na tym, co negatywne. W ten sposób terapia poznawcza pomaga zwalczać wszystkie rodzaje depresji, ponieważ pomaga nam zidentyfikować te negatywne wzorce naszego myślenia (znane jako zniekształcenia poznawcze), aby przekształcić je w bardziej pozytywne.
Terapia behawioralna
Terapia ta pomaga w leczeniu depresji, ponieważ skupia się na zmianie tych zachowań, które wpływają na nasze emocje. Jedną ze strategii stosowanych w ramach tej terapii w leczeniu depresji jest aktywacja behawioralna. Metoda ta polega na pomaganiu pacjentom w angażowaniu się w działania, które mogą poprawić ich samopoczucie.
Terapia poznawczo-behawioralna
Jest to połączenie terapii poznawczej i terapii behawioralnej. Terapia ta pomaga w leczeniu depresji, ponieważ skupia się na zajęciu się zarówno negatywnymi wzorcami myślowymi, jak i tymi zachowaniami, które przyczyniają się do „pogorszenia” ciężkiej, umiarkowanej lub łagodnej depresji. To znaczy, że po rozpoznaniu wzorców reakcji, które prowadzą do negatywnych myśli, wykonuje się pracę nad uczeniem się nowych sposobów myślenia i reagowania,
Dialektyczna terapia behawioralna
Centralną ideą podejścia tej terapii do depresji i jej wyleczenia jest to, że ludzie uczą się rozpoznawać i akceptować negatywne myśli i zachowania. Dzięki temu pacjenci mogą „pogodzić się” ze swoimi negatywnymi emocjami i poradzić sobie ze związanym z nimi stresem. Ponadto ten rodzaj psychoterapii zawiera techniki mindfulness.
Terapia interpersonalna
Według tego podejścia konflikty interpersonalne i słabe wsparcie społeczne mogą przyczynić się do wystąpienia depresji. Dlatego, terapia ta skupia się na zajęciu się przeszłymi i obecnymi rolami społecznymi. Czyli badane są relacje społeczne z najważniejszymi osobami w życiu pacjenta. Wreszcie, celem będzie określenie i
Innymi słowy, badane są relacje społeczne z najważniejszymi osobami w życiu pacjenta. Celem będzie określenie roli, jaką te relacje odgrywają w życiu danej osoby, aby znaleźć sposoby rozwiązania tych konfliktów.
Znaczenie diety i ćwiczeń
Ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza wykonywane na świeżym powietrzu, mogą być niezwykle przydatną metodą pomagającą w leczeniu depresji. Dzieje się tak dlatego, że zarówno światło słoneczne, jak i ćwiczenia pomagają poprawić nasz nastrój. Jedzenie wpływa również na nasz nastrój. Badania sugerują, że istnieje związek między jakością diety a zmniejszonym ryzykiem depresji. Dowiedz się więcej o zależności między dietą a depresją: https://prebiotic.pl/dieta-a-depresja-jakie-sa-zaleznosci/